kosemsultanizleorr-muhtesem-yuzyil-kosem-sultan-dilruba-sultan-oyku-karayel-kimdirÖykü Karayel Kimdir? Öykü Karayel 20 Ağustos 1990’da İstanbul’da dünyaya geldi. Öykü Karayel’in Ezgi adında ikiz kız kardeşi vardır.

Öykü Karayel liseyi Çemberlitaş Kız Lisesi’nde okudu ve buradan mezun oldu. Lise sonra Kenter Tiyatrosu Akademisi’nde oyunculuk eğitimi aldı, ardından 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Konservatuvarda okurken öğrenci değişim programı ile 5 aylığına Londra’ya gitti ve eğitimine orada devam etti.

Konservatuvarda okurken 2010 yılında Tiyatro Krek’te Güzel Şeyler Bizim Tarafta adlı oyunda Ayşe karakterine hayat vererek profesyonel olarak ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Sergilediği başarılı performansla 16. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Efes Özel Ödülü” ve “Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Genç Yetenek Ödülü”ne layık görüldü.

Ekran önüne ilk adımını 2011 yılında yayınlanmaya başlayan Kuzey Güney adlı dizi ile adım attı ve bu dizide Cemre Çayak rolünü canlandırarak Kıvanç Tatlıtuğ ve Buğra Gülsoy ile başrolü paylaştı.

2014 yılında Kara Para Aşk dizisinin kadrosuna dahil oldu ve bu dizide İpek rolünü canlandırdı.

Öykü Karayel şimdilerde Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinin 21. bölümünde kadroya dahil oldu ve Dilruba Sultan karakterini canlandırmaktadır.

Öykü Karayel sertifikalı bir su altı dalış uzmanıdır.

Rol Aldığı Dizi ve Filmler:

2016 – Muhteşem Yüzyıl Kösem (Dilruba Sultan) (TV Dizisi)
2015 – Bulantı (Sinema Filmi)
2014 – Kara Para Aşk (İpek) (TV Dizisi)
2011 – Kuzey Güney (Cemre Çayak) (TV Dizisi)

Oynadığı Tiyatro Oyunları:

2014 – Katil Joe – tiyatro.iN
2010 – Güzel Şeyler Bizim Tarafta – Tiyatro Krek

Aldığı Ödüller:

2014 – Haydarpaşa Lisesi – En iyi Kadın Oyuncu ödülü : Kuzey Güney
2011 – 16. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri – Efes Özel Ödülü : Güzel Şeyler Bizim Tarafta
2011 – Tiyatro Eleştirmenleri Birliği – Genç Yetenek Ödülü : Güzel Şeyler Bizim Tarafta